ESD (Electro Static Discharge); cihaz ve çevreden kolaylıkla etkilenebilen ekipmanlar veya çok yüksek hassasiyette kullanılan komponentlerin voltaj hassasiyetini hedef alır. ESD temel olarak; farklı gerilim potansiyellerine sahip iki cisim arasındaki elektrik yük alış verişinden meydana gelir.

ESD sınır ve kontrolleri TS EN 61340 standartlarında, çizelgelerde ve eklerde bulunmaktadır. TS EN 61340-5-2 Madde 10.2 ila Madde 10.17`deki talimatlara uygun ölçme cihazları kullanılarak gerekli ölçümlerin yapılması gerekmektedir.

Periyodik kontroller; günlük, aylık, 6 aylık kontroller olmak üzere 3 kısımda incelenmektedir. Günlük kontrollere göz ile kontrol, bilek kayışlarının kontrolü, kalıcı ve kalıcı olmayan ayakkabı kontrolleri dâhildir. Aylık kontrollere ise, topraklama ve izolasyon kontrolü dahildir. Altı aylık kontrollerde genel kontrol, işaret ve etiket kontrolü , tek kullanımlık ve tek kullanımlık olmayan kontroller ve daimi ayakkabı kontrolünün yanı sıra mutlaka elektrostatik alanlar kontrolünün yapılması gerektiği standartlarda belirlenmiştir.