İş ekipmanı Nedir?
İş ekipmanı Nedir?

İş Ekipmanı Nedir?

İş ekipmanı bir işi yerine getirir iken kullanılan araç ve gereçlerin tümüdür.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine Göre Neler Kontrol Edilmelidir?

Kontrol edilecek ekipmanlar genel olarak birkaç başlık altında sınıflandırılmıştır. Bunlar, Kaldırma iletme ekipmanları, Basınçlı kaplar, Elektrik Tesisatları, Yangın söndürme sistemleri, Havalandırma ve Klima Sistemleri, Tezgahlar ve Presler olarak sıralanabilir.

Kısaca tarif etmek ve birkaç örnek vermek gerekirse;

Kaldırma Ekipmanı: Herhangi bir yükü veya insanı bir yerden başka bir yere yatay veya dikey düzlemde yerden en az 10 cm kaldırmak sureti ile taşıma işini yapan ekipmanlardır. Bunlara örnek olarak: vinç, kule vinç, forklift, platform, transpalet vb. verilebilir.

Basınçlı Kaplar: Çalışma basıncı 0,5 bar ve üzerinde olan kaplar basınçlı kaplar olarak nitelendirilir. Örnek olarak: hava tanları ve kompresörler, buhar kazanları, denge tankları, hidrofor tankları, boyler vb. verilebilir.

Elektrik Tesisatı: Elektrik tesisatları muayenelerinde esas olarak elektrik iç tesisat uygunluğu gereklidir. Bu muayene kapsamında; topraklama ölçümü, pano uygunluk kontrolleri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak paratonerlerin ve makine gövde şaselerinin muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir.

Yangın Söndürme Sistemleri: Yangın tesisatı nadiren ihtiyacımız olacak bir sistemdir. İhtiyaç halinde de ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak tesis edilmiş olmalı ve ihtiyaçlarımıza o an cevap verebilmelidir. Bu bağlamda yılda en az bir defa olacak şekilde yangın algılama sistemleri, motopomplar, pompalar, yangın dolapları ve hortumları, tesisat ve yangın söndürme sisteminin diğer tüm bileşenlerinin muayene edilmesi gerekmektedir.

Havalandırma ve Klima Tesisatı: Tüm yaşama alanlarında kullanılan havalandırma ve klima tesisatlarının muayeneleri yılda en az bir defa olmak şartı ile gerçekleştirilmelidir. Havalandırma tesisatının proje esaslarına göre imalatının ve işletmesinin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Örneğin proje ve tasarımı ofis binası olacak şekilde planlanmış binanın hastane olarak kullanılıyor olması uygun değildir. Her proje o alanın kullanım amacına uygun tasarlanır; hava hızı, hava değişim katsayısı vb. kriterler kullanım amacına göre değişiklik arz etmektedir. Havalandırma tesisatının muayenesi özellikle gıda, hastane vb. yerlerde hijyen kriterlerini sağlamalıdır. Ayrıca meslek hastalıklarının önüne geçebilecek nitelikte olmalıdır.

Tezgahlar ve Presler: Tezgâhların muayenesi ilgili yönetmeliğe göre, yılda en az bir defa olacak şekilde belirlenmiştir. Tezgâhların tam olarak neler olduğu veya neleri kapsadığı konusunda herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Tezgâhlara örnek olarak; freze, torna, CNC (Computer Numerical Control) tezgâhları, demir kesme ve bükme tezgâhları vb. verilebilir. Farklı tipte ve kapasitelerde presler bulunmaktadır. Presler delme, bükme, şekil verme, kesme vb. işler için kullanılmaktadırlar. Mekanik ve hidrolik olarak güç tahriki açısından iki başlık altında incelenebilirler. Gövde yapılarına göre C tipi, Kolonlu ve H tipi olarak üç başlıkta incelenebilir. Uzuvların zarar görmelerinin en çok yaşandığı ekipmanlardır.

Yorum yapmak istermisiniz.

Henüz yorum eklenmemiş.


Teklif Al