Basınçlı Kaplar

Basınçlı Kaplar

Basınçlı Lap: 0,5 bar ve üzerinde basınç altında çalışan kaplar basınçlı kap olarak tarif edilmiştir. Basınçlı kaplar maksimum çalışma basıncının 1,5 katı basınç altında hidrostatik deney yapılmalıdır.

2.1.3. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN ISO 9712     standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.                                

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre basınçlı kaplar imalatının bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlanmadan önce, veya yapılan değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, en az üç ay kullanılmayıp yeniden servise girmeleri halinde, ramak kala olaylarda, doğal olaylardan sonra, kazalardan sonra tekrar kullanmaya başlanmadan önce periyodik muayeneleri tekrarlanmalıdır der.